08 March 2012

BEACH CREATURES


So this week we have got holiday and I´ve gone with my family to the most beautiful place in the world - Maledives. The way was very exhaustive and long. The firs we flow to Dubais airport. I love watching threw the window when the plane is going down. At the airport we had some sushi for a dinner. I needed some energy drink because I was so tired after 5 hours of flight. I drank frappucino from Starbuck (I hate another offee). After two hours we had to changed to the another airplane to Maledives. The second flight was the worse because it was night. I slept only 3 hours. It was about half past 4am of czech time (half past 7am of Maledives time) when we went finally down.

Tento týden mám prázdniny a tak jsme jeli s rodinou na nejnádhernější místo na světě - na Maledivy. Cesta byla velmi vyčepávající a dlouhá. Nejprve jsme letěli na dubajské letiště. Miluju pohled z okénka v letadle, když přistává. Na letišti jsme si dali nějaké sushi k večeři. Potřebovala jsem nějaký energeťák na povzbuzení po pěti-hodinovém letu. Vypila jsem frappucino ze Starbucksu (nesnášim jiné kávy). Po dvou hodinách jsme museli přestoupit do jiného letadla, které letělo na Maledivy. Druhý let byl mnohem horší, protože se letělo přes noc. Spánku jsem se také moc nevěnovala, nanejvýš tři hodiny. Bylo okolo půl čtvrté ráno českého času (půl sedmé ráno místního času), když jsme konečně přistáli.


few days later..

 I was so excited to share with you my trip because I can't even describe how much I love it. I hope you have got as good time as me. Nice weather, beautiful beach, warm sea... It is like a dream. Maybe you think it is boring here but there are many activities which you can do. Scuba diving with small sharks, swimming, water skiing, sunbathing, drinking mojito... :D I love diving because you can escape from the real world. Everything is so different from Czech, and you know how much I love new discoveries : Maledivian beaches are place to see and I for sure encourage you to see it at least once in you life. Well first of all, let's start with the weather, the temperature is great. The air has about 29-35 degrees. The Maledives are full of strange creatures from crabs, very big ants, lizards to some rude birds. The small crabs are really funny. In the first time I was scared but now they are cute. 


Nemohla jsem se dočkat sdílet s vámi zážitky z mého výletu protože opravdu nedokážu říci, jak moc to tu miluju. Doufám, že si užíváte stejně jako já. Hezké počasí, dokonalá pláž, teplé moře... Je to jako ve snu. Možná si myslíte, že je nuda tu být, ale je tu i mnoho aktivit. Potápění s malými žraloky, plavání, vodní lyže, opalování, popíjení mojita... :D Já miluji potápění, protože pod hladinou moře si připadám, že mohu uniknout od skutečného světa. Všechno je tu tak jiné než v Čechách a vy víte, jak moc miluji nové objevy. Přeji vám, abyste Maledivské pláže navštívili alespoň jednou v životě. Nejprve ze všeho začněme s počasím. Teplota vzduchu se pohybuje okolo 29-35°C. Maledivy jsou plné záhadných potvor jako krabů, obrovkých mravenců, ještěrek a drzých ptáků. Malí krabíci jsou fakt srandovní. Nejprve jsem se jich bála, ale teď mi přijdou roztomilí.


2 comments:

 1. Pani to je ale ráj! Krása:)))

  líbám xxx

  ReplyDelete
 2. wow! This picture, your body and this place it's AMAZING!!!!!!!!!
  VERY COMPLIMENTS!

  I FOLLOW YOU!


  Walk On The Shiny Side
  Facebook
  Bloglovin'

  ReplyDelete

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...