05 June 2012

PLASTIC AND TRANSPARENT


When did came the trend of synthetic materials? Era of this suiting occured after the discovery of nylon and polyester. But eventually we prefer old good cotton and flax, because these synthetic materials aren´t so good for our skin. And now they are here again - plexiglas, latex and PVC or Polyvinyl chloride if you want (I learned about it in chemistry lessons, but don´t branching from the main topic). Why did the fashion designers add plastic materials to their spring and summer collections? Logically - you will sweat like a green house under the layer of. and even the most effective antiperspirant won´t hepl you! But don´t be biased. This new (actually old) trend has an advantage too. You don´t have to wash it, only wipe, but it´s good just in summer storms. I have also succumbed to this transparent mania last year, when I saw the perfect and PLASTIC! Furla handbag. But it depends just on you, if you will judge this new trend and from time to time wear handy raincoat (in summer 2O12 only from brand Chanel, of course), or if you will accept it. When the models were walking on catwalk in crystal clear heels, it looked they were walking on tiptoe. It was the prime intention of designers. The transparency is going simply "hand in hand" with minimalistic style. Wearing transparent dresses is the same like be naked. But the trend of clear clothing isn´t here the first time. Prada brought "crystal" heeled sandals and bags few seasons ago. But remember! gel bra straps under your top are total faux pas.

Furla candy bag So, how I said.. I also felt in love with transparent madness and I have acquired one rubber candy bag. Actually I remember that when I was younger, I was glad to wear raincoats and transparent umbrellas.

Kde se vůbec vzal zase ten trend umělých materiálů? Po objevení silonu a polyesteru nastala éra "umělotin", ale po zjištění, že tyto látky nejsou zrovna hygienicky to pravé ořechové, protože nesají pot, je rychle vystřídala stará dobrá bavlna a len. A teď tu jsou zase - plexiskla, latex a PVC neboli polyvinylchlorid (to jsem se letos našprtala na chemii, ale neodbíhejme od hlavního tématu). Proč vlastně návrháři zařadili takové materiály do svých kolekcí na jaro a léto? Vemte to logicky - vždyť pod vrstvou plastu se zapotíte jako skleník a v tom vám pak nezabrání ani ten nejúčinnější antiperspirant. Jednu výhodu ale takovýto kousek oblečení přeci jen má, nemusíte nic prát, protože to stačí jen setřít, ale to se vám vyplatí snad jen při letních bouřkách. Já sama této průhledné mánii propadla už vloni, kdy jsem poprvé spatřila dokonalou A PLASTOVOU! kabelku od značky Furla. Samozdřejmě je na vás, zda tento nový trend odsoudíte a zůstanete pouze u praktické pláštěnky (ovšem v létě 2O12 jedině značky Chanel), nebo ho naopak s nadšením přijmete. Když se modelky procházeli po mole v křišťálově čirých podpatcích, vypadalo to, jakoby chodily po špičkách a přesně toto byl původní záměr návrhářů. Průhledný materiál si, jednoduše řečeno, jde ruku v ruce s minimalistickým stylem. Nosit transparentní šaty, je jako nemít na sobě nic. Ale tento trend tu není letos poprvé. Před pár sezonami přišla značka Prada s "křišťálovými" botami i kabelkami. Ale pamatujte! - vykukující gelová ramínka od podprsenky zpod tílka jsou totálním faux pasem.
Furla candy bag Jak už jsem se tu jednou zmínila, tak i já jsem prostě nemohla odolat průhlednému šílenství a pořídila si jednu gumovou kabelku. Vlastě si vzpomínám, že už i jako malá jsem ráda nosila pláštěnky a průhledné deštníky.SHIRT - H&M
JEGGINS - Tally Weijl
RING - H&M
WATCHES - Swatch
BAG - Furla


pictures from weheartit.com

crystal Prada heeled sandals

6 comments:

 1. I love your bag. Wanting to get one myself! They are adorable. I still cant make up my mind on hot pink or yellow =)

  Im your newest follower on bloglovin and gfc dear. Lets keep in touch

  www.girllilikoi.com

  ReplyDelete
 2. Holka smekám, máš to tu perfektní :)

  ReplyDelete
 3. To je tak nádherná kabelka!!! :))

  http://fashionpuding.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 4. Máš dokonalou postavu! :)

  ReplyDelete
 5. Love candy bags! :)

  http://jadorefashionlove.blogspot.ro/

  ReplyDelete

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...