13 June 2012

SIMPLE COVERALLS


Ciao Guys! So.. if you remember first June post according to Chiara you know, that I still have to walk on crutches. On these photos you can see, that my knee isn´t still OK because it looks much bigger. Yesterday morning I was at school and my outfit was really comfortable and blue coveralls matches with blue crutches - that´s a necessity of course. I like comfort and for "wallowing" at school I wear comfortable clothes very often. And which another colors add to the blue? Definitely, white and red (I just hope I didn´t look as Czech flag). So, because of not so hot weatcher I took on white blazer and simple white converse.

Ciao všichni! Tak.. jestli si pamatujete první červnový příspěvek podle Chiary, jistě si pamatujete, že bohužel stále chodím o berlích. Na těchto fotkách je vidět, že to blbý koleno není stále v pohodě, protože vypadá o dost větší. Včera dopoledne jsem byla ve škole, takže můj outfit byl pohodlný a modrý overal ladil s modrými berlemi - to je prostě nutnost :D. Mám ráda takové to pohodlí, že nic neškrtí a nevyhrnuje se - no určitě to znáte všichni. Na "válení se" ve škole nosím pohodlné oblečení docela často. A jakými jinými barvami doplnit modrý základ? Tak určitě bílou a červenou (Jen doufám, že jsem nevypadala, jako česká vlajka). Kvůli ne zrovna horkému počasí jsem si vzala bílé sako a obyč bílé conversky.


COVERALLS: Fishbone
BLAZER: H&M
SNEAKERS: Converse
JEWELS: Tally Weijl
NAIL POLISH: MaxFactor

4 comments:

 1. Moc ti to sluší :) Ten overal je nádherný♥

  http://sheisbrunette.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 2. cute dress!
  thank you for your lovely comment :)

  calurvillade.blogspot.com
  Paolina

  ReplyDelete
 3. Držim palce s kolenem :)) A moc hezký outfit :))

  http://fashionpuding.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 4. nice blog
  thanks for sharing information.
  There are many coverall industries that offer the best selection of walls insulated coveralls. These coveralls are intended for weather condition, cold weather.
  Heldragt
  Best Regards
  Cecilia Sue

  ReplyDelete

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...