19 May 2013

Oreo cheesecake


ingredients: 3/4 of butter, 150g chocolate butter biscuits, 3 medium eggs, 90g sugar, mascarpone, 2 classic philadelphia, 1 chocolate philadelphia, curd, sour cream, 2 table spoon of lemon sauce, 2 table spoons of nutella, 250g oreo (you can add some extra if you want)
1. 
crush all the biscuits and 100g oreo to a coarse powder 2. mix with butter and make ductile matter 3. put biscuits with butter into the mold, also on the edges and then put to the fridge 4. mix and whip mascarpone, philadelphias, curd, sour cream, nutella, lemon sauce, 3 yolks and 2 egg whites, sugar and 100g oreo i big bowl 5. tak the mold from the fridge and on the layer of buiscuits fill the mixture from bowl 6. bake for 30-40 min for 160 degrees 7. decorate the cake by residual oreos

ingredience: 
 3/4 z celé kostky másla, 150g čokoládových máslových sušenek, 3 střední vejce, 90g cukru, mascarpone, 2x klasickou philadelphiu, 1 čokoládovou philadelphiu, tvaroh, zakysanou smetanu, 2 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce nutelly, 250g oreo (jestli chcete, můžete přidat)
1. rozemelte všechny máslové sušenky a 100g orea na hrubý prášek 2. ce velké míse smíchejte s máslem a udělejte z toho tvárnou hmotu 3. rovnoměrně uhlaďte směs na dno a do okrajů formy na pečení a na chvilku vložte do ledničky 4. smíchejte a šlehejte ručním šlehačem mascarpone, philadelphie, tvaroh, smetnu, nutellu, citronovou šťávu, 3 žloutky a 2 bílky, cukr a 100g orea 5. vyndejte z lednice formu a na vrstvu sušenek nalijte všechnu směs z mísy 6. pečte 30-40 minut na 160 stupňů 7. dort dozdobte zbylými sušenkami oreo(not all of the pictures are mine)

4 comments:

 1. Love this post, really enjoying reading your blog!! I am following you now :)

  Id be really grateful if you have a minute to visit me!

  www.kosmetyczna-hedonistka.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. mňaam ! vyzerá to super :) máš pekný blog , pozývam ťa na môj a budem rada ak sa staneš aj členkou :)

  http://coctailidea.blogspot.sk/

  ReplyDelete
 3. hmm looks delicious! you have a nice blog! mind to check out my blog? maybe we can follow each other :)

  www.thebeautyyoffashion.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...