02 July 2013

Salty muffins

Are you also so tired of sweet muffins? These days I see them everywhere. Maybe it´s because muffins are one of the easiest desserts to bake. But in summer heats I prefer salty food. I invented recipe, where you definitely won´t need any sugar. It´s the best salty dessert for the party :)

Také už jste unaveni ze sladkých muffinů? Přijde mi, že poslední dobou je jich všude plno. Nejspíš to bude tim, že je to jedna z nejjednodušších věcí, které se dají upéct, ale v letních vedrech mám chuť spíš na slané. Vymyslela jsem recept, kde rozhodně nepotřebujete cukr. Nejlepší slaný zákusek na party :)

RECIPE:
pack of puff pastry
3 eggs
ham
cheese niva
grated cheese
dryed tomatoes
spinach

Roll out puff pastry and cut 12 equal squares. Into sheet for muffins put paper cups. Make small bowl from pastry and put them into the paper cups. Mix the eggs, niva and ham in bowl. On the pastry put one spoon of spinach and fill by the mixture from bowl. On the top put grated cheese and dryed tomato. Time of baking depends on the pastry so read it on the packaging.

RECEPT:
1 balení listového těsta
3 vejce
šunka
niva
nastrouhaný eidam
sušená rajčata
listový špenát

Rozválíme listové těsto a nahrájíme na 12 stejných čtverečků. Plech na muffiny vyložíme papírovými košíčky a v nich vytvoříme mističky z listového těsta. V míse smícháme vejce, nivu a šunku. Na těsto dáme nejprve lžičku špenátu, zalijeme směsí z mísy, tak 1cm pod okraj košíčku, posypeme strouhanym sýrem a nahoru dáme sušené rajče. Pečeme podle toho, jak se píše na obalu od těsta. 


1 comment:

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...