25 April 2014

Cukry a jeho podoby

Poslední dobou kolují všude otázky typu "Čím sladit?" Říká se, že bílý cukr je jed a většina z nás ho nahrazuje třtinovým. Ale pozor! ať už řepný nebo třtinový, je to pořád cukr o stejném složení (disacharid sacharóza, který se zkládá z fruktózy a glukózy), neobsahje žádné tělu prospěšné látky a je to pouze zdroj rychlé energie.
Trošku vám to upřesním. Glukóza (hroznový cukr) nebo Fruktóza (ovocný cukr) jsou nejjednodušší cukry a dodávají tělu energii. Hrají velkou roli ve výživě sportovců a mladých studentů.Asi víte, že javorový syrup pochází z Kanady. U nás už je konečně také k sehnání ve 4 druzích kvality označených A-B-C-D, z nichž A je ten nejkvalitnější. Obsahuje převážně sacharózu a v menší míře pak fruktózu a glukózu. Je to mé nejoblíbenější sladidlo, prtože chuť je velmi výrazná a připomíná kramel. Největším plusem je i vysoký obsah minerálů, vitaminů, aminokyselin a dalších prospěšných látek (dokonce více než med). Je i velice účinný při detoxikaci, Kvalitu také poznáte podle barvy a konzistence - čím světlejší a řidší, tím je kvalitnější. Od značky Alnatura najdete sirupy typu A a C. Áčko přidávám do jogurtů a ovesné kaše nebo na lívance a Céčko na pečení.

Med zná asi každý. Myslím, že jeho chuť nemusím nějak zvláště popisovat. V medu je zastoupeno mnoho antioxidantů a používá se jako prevence různých nemocí. Med je snad jediná potravina, která se nikdy nezkazí, ale pouze může zcukernatět. Obsahuje převážně fruktózu a glukózu.

Další možností, jak si osladit život je použití sirupu z mexické rostliny agáve, ze které se také vyrábí tequila. Obsahuje velké množství glukózy a menší množství fruktózy a sacharózy. Výhodou je nízký glykemický index (oddaluje pocit hladu) a velmi dobře se tráví. Podporuje metabolismus a je vhodný při detoxu. Chuť i konzistence je podobná medu. Já ho kupuji v DM od značky Alnatura.

Pokud ještě neznáte stévii tak vám opravdu doporučuji ji vyzkoušet. Je to přírodní rostlinné sladidlo vyráběné ze speciální sladké trávy. Můžete ji koupit ve formě prášku, tablet, roztoku nebo sušenou.
Stevia se nedá srovnávat s žádnými jinými sladidly, protože obsahuje téměř 0 kalorií. Okouzlila mě i výraznou chutí. Co už mě okouzlilo mńě je cena, ale v porovnání s její obrovskou sladivostí se to vyplatí. Opravdu stačí malé množství. Můžeme ji používat k přípravě všech potravin i slazení jako normání cukr. Také je to snad jediný zdroj sladké chuti, který nemá nepříznivé účinky pro zuby. 

7 comments:

 1. Mne veľmi chuti javorový sirup. Ked som ho prvýkrát ochutnala, bola som z neho unesená. Stevia je tiež zaujimave sladidlo a pri kupe džusov a malinoviek sa snažim vyberať prave tie ochutené steviou.

  ReplyDelete
 2. ten ágávový sirup chci už konečně vyzkoušet.. a taky tu stevii! ikdyž mi o nějaké kalorie vůbec nejde a ta cena.. no :D

  ReplyDelete
 3. Javorový sirup by som už konečne rada vyskúšala, a popravde som si ani nevšimla, že v dm, niečo takéto predávajú. Musím sa na to pozrieť poriadne a hneď pri najbližšej návšteve Dm! :-) Ďakujem za skvelý článok. :-)  liveinfoxworld.blogspot.com

  ....

  ReplyDelete
 4. Chtěla bych od této značky konečně taky něco vyzkoušet.
  V poslední době jsem si koupila jen hroznový cukr z Rossmanna - s příchutí černého rybízu a je výborný. A i levný.

  By-Moni

  ReplyDelete
 5. přesně tenhle javorový sirup jsem si včera koupila v D&Mku, jeho chuť je skvělá, ráno do vloček se výborně hodí :)

  ReplyDelete
 6. Great post!

  http://closertotheedgeblog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 7. pretty nice blog, following :)

  ReplyDelete

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...