24 July 2017

Trip to Moscow


Ahooj! Tak se hlásím s prvním letním cestovatelským článkem. Prázdiny začaly opravdu speciálně - operací slepáku hned na začátku července... z ničeho nic. Nejhorší je, když chodíte dva týdny k doktorovi s bolestmi a nikam to nevede. Nakonec jsem se vykašlala na bolest a šla zase na trénink, ze kterého jsem se ale vracela s křečema v břiše a nemohla skoro ani chodit. No ale upřímě, kdybych neyla perfekcionistka závislá na běhání a jen odpočívala, nejspíš by se na to nepřišlo a takhle by se to vleklo mnohem dýl. Měla jsem nařízenou pooperační dietu - všechno jídlo uixovat na kaši, žádná syrová zelenina, šlupky z ovoce ani čokoládka. No jistě, že jsem na nějakou dietu v momentě otevření lednice, kdy jsem přišla vyhladovělá z nemocnice, zapoměla. Naštěstí do 10 dnů od operace se rána zahojila a já mohla odletět na dovolenou směr Rusko.

Víza! Není uplně jednoduché vycestovat do téhle země. Vizum dostanete pouze, pokud obdržíte zvací dopis z ruské strany. Další možnost je přes cestovku. Už ani nevím, jak mě napadlo podívat se do Moskvy. Snad když mi mamka začala vyprávět, jak tam kdysi studovala nebo když jsme si u nás ve měste koupili mražené domácí pelmeni a vareniky. Často jsem přemýšlela o New Yorku, Římě, Sydney, ale Moskva mě začala lákat až nedávno. Zkombinovali jsme Moskvu i Petrohrad, kde do Petrohradu přejedete nočním lůžkovým vlakem. Zážitek! Obě města jsou naprosto odlišná, proto nejde říct, které je hezčí nebo které stojí za to navštívit víc.

Začnu tím nejdůležitějším - Rudé náměstí v centru Moskvy. Toto místo má opravdu něco do sebe. Z jedné strany obrovský obchodní dům Gum, z druhé strany zeď Kremlu s Leninovým mauzoleem a na jednom konci impozantní brána a na druhém konci pohádková stavba chrámu Vasilije Blaženého. Éru minulé doby připomíná rudá hvězda na jedné z věží, které se nacházejí u obvodových zdí Kremlu. Poté, co jsme si náměstí prošli, jsme zalezli do obrovského obchodního domu Gum, plného těch nejluxusnějších značek. Obchoďák byl plný, ale jednotlivé obchody nenalákaly ani jednu shopaholičku. Mnohem víc lidí se shromáždilo u stánků s pravou ruskou zmrzlinou.Treťjakovská galerie
Galerie s díly významných ruských umělců mě hrozně lákala. Ani několik dnů by nestačilo, abyste si prohlédli všechny obrazy, proto je lepší si předem naplánovat, co chcete vidět. Chrám Krista Spasitele, Vrabčí hory


SKIRT : Zara
SHIRT : H&M
SHOES : Nike
BACKPACK : Pull & Bear

Rudé náměstí, Kreml a Chrámové náměstí

¨


Sergijev Posada (Zagorsk)
Místo, kde jsme navštívili centrum pravoslaví mě okouzlilo víc, než jsem čekala. Poprvé jsem na vlastní oči viděla jak žijí skuteční mniši. Nepředstavujte si chudé kláštery jako popsané v knížce Jeptiška. Trojickosergijevský klášter je nejbohatší mužský klášter v Rusku. Zlaté kupole dominují téměř na každém chrámě, takže si umíte představit, jaké bohatství jedna z mnoha takovýchto staveb pro Rusko znamená. 
Asi deset minut před koncem prohlídky začalo tak hrozně lejt, že jsme měli vodu skoro ke kotníkům. Příležitost zaběhnout do místní kavárničky a ochutnat domácí kvas. Nápoj podobný pivu, ale není tak hořký a neobsahuje téměř žádný alkohol. 


Moskevský cirkus
Do této chvíle jsem nesnášela cirkusy, kde vám klaun zažongluje, za stovku si koupíte cukrovou vatu, děti se svezou na velbloudovi a můžete domu. 
Ruský cirkus je srovnatelný s divadlem, baletem a představením Chrise Angela. Dvě hodiny nedokážete odtrhnout oči od okouzlujících akrobatů, roztomilých zvířátek nebo kouzelnických triků.
Arbat
Procházka po slavné a živé ulici plné umělců nám zakončila poslední den strávený v Moskvě. Místo, kde bydlel sám Puškin a kde vaří ty nejlepší vareniky. 


SHIRT . Gucci
PANTS . H&M
JACKET . Pull & Bear
SHOES . Adidas

Ruské jídlo
Jak už to tak při našem cestování bývá, většinu penez utratíme za jídlo. Ne že bych někdy nějak zapírala svou národnost, ale kdy už si konečně někteří čeští turisté uvědomí, že jídlo na snídani je na snídani a ne zásobárna na celý den? Smutné, že většina lidí z našeho zájedu si každý den připravovala u snídaně balíček na celý den v podobě namazaných toustových chlebů v ubrousku. Když objevujeme nové země a zvláštní místa, přece k tomu patří i ochutnávání místní kuchyně, tak proč si radši nezajít do nějaké doporučené restaurace?
Snídaně a první dvě večeře jsme měli v hotelu ve formě bufertu. Typickou snídaní bývají různé druhy oblilných kaší, vajíčka, palačinky na sladko i na slano nebo toustový chleba. K večeři byl pokaždé obrovsk výběr z několika druhů ryb, salátů, a pelmení. Milovníci mléčných výrobků  budou jako ve svém živlu - ruské tvarohy a kefíry jsou chuťově nepřekoatelný. Pokud chcete jen něco malého na chuť, výborný je boršť, polévka z červené řepy a hovězího, nebo si do ručky na cestu vzít jednu extra slanou ruchlokvašku.


2 comments:

  1. Tyjo! to muselo být krásné a s tím jídlem s tebou souhlasím! já taky nejraději ochutnávám dobroty z té jejich kuchyně, než si něco připravovat sama. Jinak na fotkách ti to moc sluší! Ten outfit s modrými teniskami je super. Mamka je z Ukrajiny a Rusko má velmi ráda. Chci se tam jet někdy taky podívat a ty jsi mě k tomu více přiměla. BEAUTYPUSINKA

    ReplyDelete
  2. Jé, moc pěkné fotky a zajímavý článek o Rusku, hned bych tam jela taky! Máš moc hezké modré šatičky.

    ReplyDelete

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...