29 June 2018

Roma


Řím, věčné město, které inspiruje každého, kdo do tohoto historického metrople vstoupí. Impozantní náměstí, starověké zříceniny a krásná antická architektura. Na prohlídku hlavního města Itálie jsme měli jen prodloužený víkend, proto jsme si vybrali jen pár nejdůležitějších míst a památek. Město jsme nejeli navštívit z důvodů nákupů ani návštěv co nejvíce chrámů, ale jen tak si prostě užít (a hlavně jíst!). Posledních pár měsíců pro mě bylo neskutečně vyčerpávajících. Ještě den před odjezdem jsem se cítila vysoslá tak, že jsem skoro usínala i za chůze. Dovolená opravdu načasovaná nejlépe, jak to jen šlo. Samozřejmě Itáli, centrum módy nelze opustit bez nákupů, tak jsem si musela udělat radost za všechny ty odpracované víkendy a dvoufázové tréninky novými kousky.Do Říma jsme se ségrou a taťkou přiletěli odpoledne a ještě ten den jsme stihli projít většinu náměstí Pantheon, Španělské schody, fontánu di Trevi a konečně ochutnat pravé italské gelato. Spali jsme v malém hotýlku přímo uprostřed centra kousek od Piazza Venezia. Ani nemusím popisovat, jak nádherný pocit byl vstát bez budíku a posnídat na terase jedné kavárničky. Zajímavé je, že v celém Římě jsem nenarazila na jediný řetězec typu Starbucks nebo Costa Coffee. Zeptala jsem se na to jednoho číšníka - je to z důvodu, že Italové jsou na svou kávu opravdu pyšní a nedovolí americkým řetězcům nazývat sladká frappuccina kávou.


Colosseum

První den v sobotu po snídani jsme vyrazili směr Colosseum. Už když jsme k němu přicházeli, okouzlila mě antická atmosféra při pohledu na starověké zříceniny. To místo na mě působilo obrovskou silou, když jsem si představila, jak je všechno staré, a co se tady asi v té době odehrávalo. Do téhle chvíle se mi Řím zdál jako docela klidné město, ale čím více jsme se blížili, tím častěji jsme se museli vyhýbat masám dalších turistů. Tady panoval docela chaos. Každý jeden metr vám pak nějaký maník nabízí vodu za 2 eura, přívěsky na klíče, VIP lístek na prohlídku Colossea bez čekání ve frontě a další obchodní nabídky tohoto typu. Prohlídka i za to čekání rozhodně stojí za to! Pokud budete mít štěstí, narazíte i na guide, který v angličtině vypráví dost zajímavé pověsti o gladiátorech. Mě tyhle krvavé události opravdu fascinují (nevykládejte si to nějak šúatně) a o to víc si pak uvědomuji, v jakém klidu žiju. Po prohlídce nám dost vyhládlo a to znamená ideální příležitost zajít na pizzu a další zmrzlinu.


Vatikán

Na druhý den jsme si naplánovali nákupy a návštěvu Vatikánu. Upozorňuji, že ulicím s obchody Louis Vuitton, Fendi, Tiffany apod. jsme jen procházeli a jediné, za co jsem tady utratila byla káva. Všude jsme chodili pěšky, denně to dalo přes 14km. Jen mě mrzí, že jsme nezašli i dovnitř Sixtinské kaple. Raději se prošli po náměstíčku, prtotože kvuli frontě na vstupenky bychom přišli o několik hodin.


What to see & Where to eat

Před návštěvou nějakého většího města si uděláme seznam restaurací a kaváren, kam musíme zajít. Tentokrát jsme to nechali na náhodě a vybírali na na místě. Občas vám totiž pohled na obsazené stoly spokojenými lidmi s úsměvy na tvářích řekne víc než recenze na tripadvisor. Nabídka jídel je všude hodněš podobná, ale přecijen mám tip na nejlepší zmrzlinu ve městě - Neve di Latte
Všechno v téhle gelaterii je dokonalé - interiér, místo, nabídka příchutí zmrzlin, káva i voda s citronem for free. Ochutnala jsem 100% kakovou s menším obsahem cukru a ještě peanut butter. Kéž by se jich vešlo na kornout víc. Opravdu nejlepšé zmrzlina v mym životě.
Poslední den jsme šli na večeři do Ristorante Life, a to byl zážitek. Trochu víc fancy, ale ceny jsou srovnatelné s jinými restauracemi. Hlavně měli burratu! Uvnitř krémový sýr z mozzarelly a smetany. Rozdíl mezi burratou a mozzarelou by se dal popsat asi jako čokoládové soufflé vs. muffin.
Náměstí:
- Piazza Navona
- Fontana di Trevi
- Piazza Venezia
- Piazza San Pietro

Antický Řím:
- Pantheon
- Colosseum
- Forum Romanum
- kostel Sant´ Angelo

Baziliky:
- bazilika sv. Petra
- Sixtinská kaple
- kostel Svaté Marie

Dále:
Španělské schody


No comments:

Post a Comment

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...