30 April 2013

Neutral colours


Somebody maybe says that Paris is boring because of the colors. Cars are only black, white or brown and all of the buildings are simply grey. But this is not actually boredom, because this is why is Paris so exceptional. "Do you want to wear colors? so take black, white, grey or beige" Coco Chanel said. Then is wonderfu when you see stand with beautiful colorful flowers. Tulips, roses and peonies of all colors and sizes.. it was simply excellence. If something like this was in our city, I would probably spend more money for the flowers than for my clothes :D That day I was wearing colors in Coco's words, to little more blend into the crowd of Parisians. Conversely in Czech I strive to differ from the grey crowd in streets of our tracskuit city Chomutov.

Někdo možná řiká, že je Paříž nudná co se týče barev. Auta pouze černá, bílá nebo hnědá a všechny budovy šedé. Neni to ale vůbec nuda, protože tim je Paříž tak výjimečná. Už Coco Chanel tenkrát prohlásila, že když barvy, tak jedině černá, blílá, šedá a béžová. Úžasné pak je, když na ulici uvidíte stánek s nádhernými barevnými kytkami. Tulipány, růže a pivoňky všech barev a velikostí.. teda ne že bych se vyznala v kytkách nebo tak, ale tohle byla jednoduše dokonalost. Kdyby něco takového bylo i u nás ve městě asi bych utrácela víc za ně než za oblečení :D Ten den jsem měla na sobě jen barvy podle slov Coco, abych o trochu víc zapadla do davu Pařížanek. V Čechách se naopak mnohem raději lišim od šedého davu v ulicích našeho teplákového Chomutova.


 TRENCHCOAT: Orsay
DRESS: HM
BELT: Tally Weijl
SCARF: Tally Weijl
SUNNIES: ELLE

4 comments:

 1. love paris!! :D Been there last month ^^ And love that trench! :)

  ReplyDelete
 2. Those flowers are beautiful!! I make flower crowns so your photo gave me a whole heap of inspiration <3 <3 I love your trench too, such a classic!

  Win a CrownedByFlowers flower crown by entering my international 100K giveaway!

  Pop by and visit my blog Taken By Surprise! xx

  ReplyDelete
 3. pariz :X a ty kvetiny, krasna fotka:)

  ReplyDelete
 4. pariz:X a ta fotka s kvetinama je krasna)

  ReplyDelete

Thank you so much for your lovely comments

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...